Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Góra Parkowa"

Góra Parkowa, wzniesienie o wysokości 455 m n.p.m., znajdujące się na skraju Gór Sowich, w samym centrum miasta. Jest to jeden ze szczytów Wzgórz Bielawskich. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, postawiona w 1930 roku, do której prowadzą trzy szlaki turystyki pieszej o zróżnicowanym stopniu trudności. Teren przystosowany jest również do uprawiania turystyki rowerowej. Z wieży można podziwiać panoramę Bielawy i okolic, a przy dobrej pogodzie można dostrzec miejscowości oddalone nawet o 30 km. Główne gatunki drzew: jodła, buk, jawor, dąb, wiąz, świerk.

Start: Bielawa, wejście do lasu od strony ul. Westerplatte

Parking: u podnóża Góry Parkowej

Przejście: około 1,5 godziny

Długość: około 1 km

Atrakcje: wieża widokowa, miejsca do grillowania, tablice informacyjne

 

Scieżka przyrodniczo-edukacyjna "Łysa Góra"

Łysa Góra o wysokości 365 m n.p.m. znajduje się po wschodniej stronie miasta. Swoją nazwę zawdzięcza bezdrzewnemu obszarowi, na którym się wznosi. Masyw zbudowany jest z prekambryjskich gnejsów i migmatytów. Na szczycie znajduje się betonowy słup, oznaczający najwyższy punkt góry. Roztacza się stąd przepiękna panorama miasta z widokiem na Góry Sowie Razem z pobliskimi szczytami - Gór Żmij i Dzikowiec - Łysa Góra cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników sportów ekstremalnych, tj. paralotniarstwa, motokrosu i kolarstwa górskiego. przed wojną z tej góry startowały szybowce. Na tym terenie można spotkać rośliny kserotermiczne, w tym objętego ochroną dziewięćsiła bezłodygowego.

Start: Bielawa, wejście od. Al. Jana Pawła II lub od ul. Wodnej

Parking: brak, samochody osobowe wzdł?ż ul. Wodnej lub przy szlabanie od strony Al.Jana Pawła II

Przejście: około 1 godziny

Długość: około 1 km

Atrakcje: panorama miasta ze szczytu, tablica informacyjna na wejściu

 

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Bukowa Kalenica"

Góry Sowie - najstarsze Góry Europy, zajmują powierzchnię ok 200m2, rozciągają się na długości 26 km (35 km licząc od linii grzbietowej) ulokowane są między Górami: Wałbrzyskimi i Pogórzem Wałbrzyskim od zachodu, a Bardzkimi od wschodu. Na wschodzie granicą jest Przełęcz Srebrna, a na zachodzie dolina rzeki Bystrzycy. Od północy ograniczone są Kotliną Dzierżoniowską, a od południa Obniżeniem Noworudzkim i Wzgórzami Włodzickimi.

Są to góry bardzo zróżnicowane pod względem wysokości, najwyższe szczyty to Wielka Sowa (1015m n.p.m.) i Kalenica (964 m.n.p.m.). Zbudowane są głównie z prekambryjskich gnejsów. Na zboczach Kalenicy położony jest skarłowaciały las bukowy - rezerwat, który nosi nazwę "Bukowa Kalenica". Obejmuje on las oraz grunty leśne o łącznej powierzchni 28,78 ha, utworzony został dla ochrony wielu rzadkich gatunków roślin ochronnych oraz naturalnych zbiorowisk leśnych. Spotkać tu można m.in. wawrzynka wilczełyko, lilię złotogłów oraz ciemiężycę zieloną. Ochronną częścią objęte są stanowiska kopytnika pospolitego i marzanki wonnej. Z kolei w bogatym runie leśnym spotyka się następujące rośliny: śnieżyca wiosenna, przytulia wonna, naparstnica purpurowa, czosnek niedźwiedzi, przenęt purpurowy oraz liczne gatunki mchów i paproci.

Start: Bielawa, Leśny Dworek, pętla ul. Nowobielawska

Parking: pętla, ul. Nowobielawska

Przejście: około 1 godziny do Trzech Buków, około 2 godzin z Trzech Buków na Kalenicę, powrót około 3 godzin

Długość: około 6 km

Atrakcje: wieża widokowa na Kalenicy, miejsca do grillowania, tablice informacyjne

 

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Koci Grzbiet"

Platforma widokowa na urwistym zboczu Kociego Grzbietu (651 m n.p.m.) powstała w roku 2011. Podziwiać z niej można piękną Panoramę Kotliny Dzierżoniowskiej ze Ślężą w tle oraz z przeciwnej strony Jar i Kalenicę. Na trasie podziwiać można bogaty świat fauny i flory.

Start: Bielawa, Leśny Dworek, pętla, ul. Nowobielawska

Parking: ul. Nowobielawska

Przejście: około 50 minut

Długość: około 0,7 km

Atrakcje: platforma widokowa, budki lęgowe, miejsca do grillowania przy parkingu

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
 
  25.03.2023


Copyright tv-net © 2016. All Rights Reserved.